V petek, 11. 10. 2019, smo učenci predmetne stopnje imeli prav poseben tehniški dan. Šli smo na ogled Centra eksperimentov Maribor ter hidroelektrarne v Fali. Učenci smo se razdelili v dve skupini. 6. in 7. razred so najprej šli na ogled hidroelektrarne, učenci 8. in 9. razreda pa smo se odpravili v Center eksperimentov. V Centru eksperimentov smo poskušali eksperimente in si ogledali različne iluzije. V skupinah smo sestavili avto na električni pogon, ter tekmovali kateri avto bo hitrejši in kateri močnejši. Po približno dveh urah smo se zamenjali in odpravili v najstarejšo še delujočo hidroelektrarno Fala. Najprej smo si ogledali kratek filmček o hidroelektrarni. Izvedeli smo, da je stari del HE ohranjen kot tehnična dediščina in preurejen v muzej. HE je bila leta 2008 razglašena za kulturni spomenik državnega pomena. Po ogledu filma je sledil ogled muzejskega dela HE, kjer smo si lahko ogledali strojnico z generatorji, Francisovo turbino agregata 1 in vso pomožno opremo. Po končanem ogledu smo se polni novega znanja odpravili proti šoli.

Zapisala: Stela Kosi

(Skupno 92 obiskov, današnjih obiskov 1)